Basında Röpörtajlar

prefabrik ev

22/4/2010 · Kategori: PREFABRİK

Müstakil villa sahibi olmak isteyenler, özellikle imarlı arsaları da varsa; bu hayallerini 15-20 bin TL’den başlayan fiyatlarla hayata geçirebiliyor. Birçoğumuz, küçük bir arsa alıp, üzerine müstakil bir ev yaptırmak istiyor, ancak çoğu zaman bu, hayal olarak kalıyor. Oysa İstanbul’da imarlı villa arsaları veya yüzde 5 imarlı tarla alarak, küçük bir müstakil eve sahip olmanın maliyeti sanıldığı kadar yüksek değil. Özellikle standart prefabrik yapı olarak nitelenen, çelik taşıyıcılı yapılarda maliyet daha düşük. 100 metrekarelik standart prefabrik villayı, 50 bin liradan başlayan fiyatlara maletmek mümkün.
Arsa veya yüzde 5 imarlı tarla maliyeti buna eklendiğinde, toplam maliyet ise İstanbul civarında bile 70-80 bin liradan başlıyor. Daha lüks bir villada oturmak isteyenlerin ise 100 metrekarelikhafif celik yapi sistemleri ile yapılmış olan  dubleks bir villa için 100 bin liradan biraz daha fazla bir miktarı gözden çıkarması gerekiyor.

Şantiyeler için de tercih ediliyor
Hazır villa çözümü sunan şirketlerden Ender Çelik Yapı’nın yönetim kurulu başkanı Ender Sunar, krize rağmen müstakil ev talebinin devam ettiğini belirterek, “Şu an birçok noktada şantiyelerimiz var. Müstakil villanın dışında, şantiyelere yönelik de çözümler sunabiliyoruz. Yurt dışında, Kuzey Irak’ta da işler alıyoruz. Bunlardan birinde, 2 bin 300 metrekarelik bir yapıya imza attık” diyor.
Müstakil villa talebinin devam ettiğini ifade eden Sunar, şu bilgileri veriyor:
“Kriz sadece satışı değil, tedarikçileri de etkiledi. Fakat bunun yanında çelik fiyatları da geriledi. O bir avantaj. Ayrıca, herkes az kârla çok iş yapmaya çalışıyor. Sektörde şirket sayısı da çoğaldı. Biz 100 metrekare üzerinden gitmek gerekirse, ayda onlarca konut yapabiliyoruz. Yeni yatırımlar yaptık. Kapasite yatırımı ve yeni makine yatırımı yaptık. Geçen yılki kapasitemizin iki kat üzerine çıktık. Yılda 35-40 bin metrekare kapasiteye ulaştık. Şu an yılda 3-4 bin konut yapabilecek kapasiteye sahibiz.”
Müstakil ev yaptırmak isteyenlerin ise banka kredisi kullanabildiğini kaydeden Sunar, “Kredi kartına da 12 taksit yapıyoruz. Finansbank ile kredi kartına taksit konusunda anlaşmamız var. Halk Bankası ile de görüşmelerimiz var. Bir ay içinde montajı biten evi teminat gösterip kredi kullanmak mümkün. Özel anlaşmalar da yapacağız. Arsa sahipleri, arsalarını teminat göstererek konut kredisi alabilecek” diyor.
Lüks villada anahtar teslim fiyat
Sunar, sundukları hazır villa çözümlerine de örnekler veriyor. 114 metrekarelik standart prefabrik bir dubleks villanın 35 bin 500 liradan başladığına işaret eden, Ender Sunar, “114 metrekarelik bu ev anahtar teslimi yaklaşık 48-50 bin liraya malolabilir. Bu maliyetle İstanbul civarında bile ev sahibi olunabilir. 58 metrekare ve 15 bin liralık tek katlı prefabrik villa projemiz de var. Bu ev de, arsa hariç 25 bin liraya malolabilir” diyor.
Biraz da -lüks villa isteyenler için- ‘Amerikan tarzı’ dedikleri hazır villa yaptıklarını söyleyen Sunar, “Standart prefabrik yapının, zemin betonu hariç metrekaresi 350-400 lira. Betopan kaplamalı. Amerikan tarzı dediğimiz villalarda metrekare maliyeti, yine zemin betonu hariç 550-600 lira. Çok lüks hazır villa isteyen için ise zemin betonu dahil metrekare fiyatı 800-900 lira” diyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir