prefabrik evler

 

2008in ilk üç aylık dönemine göre, üretim düşüşünün yüzde 43’ü bulduğu prefabrik sektörüne devlet eli uzandı. Hazine Müsteşarlığı, tarafından yayımlanan “Bölge Bazında Desteklenecek Sektörler Taslağı”na göre; dört ayrı bölgeden toplam 39 ilde prefabrik üretimine yönelik teşvik uygulanacak. Yılın ilk yansını kayıp olarak gören firmalar da teşviklere kilitlendi.

Yeni nesil inşaat anlayışının vazgeçilmez öğelerinden prefabrikler, yaklaşık 20 yıla yakın bir geçmişe sahip olduğu Türkiye’de özellikle Marmara Depremi’nden sonra büyük bir ivme yakalamasına rağmen krizden etkilenmekten kurtulamadı. Son 10 yıllık süreçte, deprem için en iyi çözüm olmasının yanında, ucuz ve pratik şekilde inşa edilmesi nedeniyle prefabrik konutlara olan rağbet giderek artmıştı. Ta ki 2008 sonunda etkisi giderek derinleşen mali krize kadar. Yetersiz denetim ve toplumda kalite talebinin olmaması nedeniyle ortaya çıkan haksız rekabet, kalifiye işgücü eksikliği, kamu yatırımlarında hıza önem verilmemesi nedeniyle prefabrikasyonun kamu yatırımlarında kullanılmaması ve Ar-Ge faaliyetlerine gerekli önemin verilmemesi gibi sorunlarla boğuşan prefabrik üreticilerine devlet eli uzandı.

Üretimdeki düşüş %40′ı aştı, 2007’de 209,8 bin dolar olarak  gerçekleşen prefabrik malzemeleri ihracat oranını 2008′de 278,8 bin dolara çıkaran sektörün, geçen yılın son çeyreğinde düşüş trendine girmesi yetkilileri harekete geçirdi. Türkiye’yi dört bölgeye ayıran yeni teşvik paketi çerçevesinde Hazine Müsteşarlığı, tarafından Temmuz ayında yayınlanan “Bölge Bazında Desteklenecek Sektörler Taslağında prefabrik yapı elemanları alanında da dört ayrı bölgeden 39 ile teşvik uygulanacağı belirtildi. 21’i üçüncü bölgede olmak üzere toplam 39 ili kapsayan prefabrik yapı elemanları alanında yapılacak desteklerin sektörü ne denli rahatlatacağı ise şimdiden merakla bekleniyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Prefabrik Birliği Genel Sekreteri Bülent Tokman, 2008 yılının ilk üç aylık dönemine göre, üretim düşüşünün yüzde 43 olduğunu belirterek; 2009 yılında üst yapı elemanlarında yüzde 47, altyapı elemanlarında yüzde 40, çevre düzeni elemanlarında ise yüzde 49’luk bir düşüş yaşandığını vurguladı. Türkiye Prefabrik Birilği olarak, depreme dayanıklı yeni bağlantılar gerçekleştirmek amacıyla AB tarafından fonlanan uluslararası bir projede yer aldıklarını belirten ,Bulent Tokman hem bu projeye verilecek katkıların hem de projeden elde edilecek sonuçların sektör için oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

“prefabrik evler” üzerine 3 yorum

 1. İş teklifi
  Günaydın
  “Yeni Yaşam” şirketi (Bakü, Azerbaycan) 2010 yılında kuruldu.
  “Yeni Yaşam” şirketi, çeşitli daire, ev, ofis ve villa evlerinin onarımı konusunda uzmanlaşmıştır ve cumhuriyet bölgesindeki konut ve ticari tesislerin yapımı için projeler yürütmektedir. Bizim şirketimiz, inşaat ve tasarım işlerinin tam döngüsünün uygulanması ilkesi üzerine çalışıyor. Bugün, “Yeni Yaşam”, güçlü çok işlevli ortaklarla ve profesyonel bir ekiple bağları olan, dinamik bir şekilde gelişen bir şirkettir.
  Gelişimimizi, hizmetlerimizin daha da genişlemesinde, yeni pazarların gelişmesinde ve ortaklıkların güçlendirilmesinde görüyoruz. Cumhuriyetin ekonomik büyümesi, inşaatın büyüme hızının artması, pazarın ihtiyaçları ve yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla ilgili olarak Çelik Ev ürünleri dikkatimizi çekti. Özellikle, ürünlerinizin yüksek kalitesi, montaj hızı, yapıların sağlamlığı ve hareketliliği işinize olan ilgimizi daha da arttırdı.
  Azerbaycan’da şirketimizle çalışmak ilginizi çekiyorsa, bize ürün fiyat listenizi gönderebilir, bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
  Sorularınıza cevap vermekten büyük bir mutluluk duyarız.
  Hörmətlə / Best regards / С уважением
  Aynura Ibrahimli
  Director 
  Yeni  Yasham LLC
  Phone:            + 99412 408 02 68 
  Mobile Phone: + 99450 998 88 78

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir