Ender Çelik Yapi Prefabrik

Hafif Çelik yapi sistemleri tarihçesi

 Hafif Çelik yapi sistemleri 1950’lerin sonlarına doğru ortaya çıkmıştır. Yılda çeşitli ülkelerde 10,000 den fazla konut ve okul, hastahane gibi bir çok yapı Hafif Çelik yapi sistemleri ile inşa edilmektedir.

Gelişen bilgisayar teknolojisi ile sistemin detayları ve üretim süreçleri çok daha hızlı ve mükemmel olmuştur. Hafif Çelik sistemleri uluslararası kodları ve şartnameleri rahatlıkla karşılar ve yerel otoritelerden de gerekli tüm yasal onayları almıştır.

 ABD, Almanya, Kanada, Avustralya, İngiltere, Japonya gibi özellikle gelişmiş olan ülkelerde uzun yıllardan beri hafif çelik sistem tercih edilmektedir. Ülkemizde de artık yaygın olarak kullanılmakta olan hafif çelik yapi sistemleri çelik yapi sektöründe prefabrik yapi sistemleri ile birlikte betonearme yapi sistemi ile yapılmıs olan binalara çok katlı betonarme sistemler HARİÇ alternatif yapi sistemi olmuştur.
Hafif çelik kesitler (ayrıca soğuk şekillendirilmiş çelik kesitler olarak da bilinir) şekil soğuk haddeleme ince çelik levha ile oluşturulmaktadır. Ince sac ve genellikle 0,4-3,0 mm ve önceden bu tür korozyon önlenmesi için bir çinko kaplama, olduğu gibi galvaniz kalın.
Hafif çelik kesitler kesitler büyük bir çeşitlilik içinde imal edilebilir ve kaplama profilli. inşaat yapı, geleneksel olarak, yaygın olarak kullanılan bölümleri “C” veya “Z” endüstriyel binalarda kaplama destek çatı aşıklar ve yan raylar olarak kullanılan şekillerdir. Günümüzde, ışık göstergesi bölümlerde yaygın çelik çerçeveler, kafesler, duvar bölümleri, lento, döşeme kiriş ve depolama raf vb olarak kullanılmıştır
Genel olarak, ışık göstergesi bölümleri hafiflik ve avantajlara sahip yüksek mukavemetli-oda sıcaklığında-ağırlık oranı. soğuk çalışma süreci neden zorlanma-sertleştirme verim gücü ve malzemelerin nihai gücünüzü arttırır. Ancak, bu özellikleri onları daha sıcak haddelenmiş bölümlerine göre yangın saldırı açık hale getirmektedir. doğrudan yüksek bölümünde faktörler nedeniyle yangına maruz eğer çabuk ısınır, çünkü Işık göstergesi bölümlerde küçük yangın dayanımı sahip. mekanik gücü artışı, zorlanma-sertleştirme nedeniyle de ısınma sırasında hızlı bir şekilde silinecektir. 

 Ender Çelik Yapi Sistemleri

Ender Prefabrik

KULLANILACAK YÜRÜRLÜLÜKTEKİ STANDARTLAR:

DİZAYN STATİK İÇİN; EUROCODE 3, TS 498, TS 7046, TS 648, TS 11372, Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik, PANEL KARKASLARI, MAKAS, AŞIK ÇELİK KONSTRÜKSİYON İÇİN; Malzeme ( Kalite S 350GD+Z, St 52), Erdemir kalite no 1335, Standart DIN EN 10147-00, çinko kaplanarak galvanize edilmiş yapı çeliği, Üretim: TS EN 10162 standardına uygun JIT üretim sistemine uygun rollformer makinesinden çekilmiş galvaniz C / U kesitli cold formed profil 0,80-2,00 mm şaç kalınlığı ve 40-300 mm web genişliği. Birleşim elemanları; Clinch somunu, galvaniz kaplamalı cıvata, somun DIN 960-961, DIN 935-F 8,8; Isı Yalıtımı TS 825 kullanılacaktır