prefabrik evler

 

2008in ilk üç aylık dönemine göre, üretim düşüşünün yüzde 43’ü bulduğu prefabrik sektörüne devlet eli uzandı. Hazine Müsteşarlığı, tarafından yayımlanan “Bölge Bazında Desteklenecek Sektörler Taslağı”na göre; dört ayrı bölgeden toplam 39 ilde prefabrik üretimine yönelik teşvik uygulanacak. Yılın ilk yansını kayıp olarak gören firmalar da teşviklere kilitlendi.

Yeni nesil inşaat anlayışının vazgeçilmez öğelerinden prefabrikler, yaklaşık 20 yıla yakın bir geçmişe sahip olduğu Türkiye’de özellikle Marmara Depremi’nden sonra büyük bir ivme yakalamasına rağmen krizden etkilenmekten kurtulamadı. Son 10 yıllık süreçte, deprem için en iyi çözüm olmasının yanında, ucuz ve pratik şekilde inşa edilmesi nedeniyle prefabrik konutlara olan rağbet giderek artmıştı. Ta ki 2008 sonunda etkisi giderek derinleşen mali krize kadar. Yetersiz denetim ve toplumda kalite talebinin olmaması nedeniyle ortaya çıkan haksız rekabet, kalifiye işgücü eksikliği, kamu yatırımlarında hıza önem verilmemesi nedeniyle prefabrikasyonun kamu yatırımlarında kullanılmaması ve Ar-Ge faaliyetlerine gerekli önemin verilmemesi gibi sorunlarla boğuşan prefabrik üreticilerine devlet eli uzandı.

Üretimdeki düşüş %40′ı aştı, 2007’de 209,8 bin dolar olarak  gerçekleşen prefabrik malzemeleri ihracat oranını 2008′de 278,8 bin dolara çıkaran sektörün, geçen yılın son çeyreğinde düşüş trendine girmesi yetkilileri harekete geçirdi. Türkiye’yi dört bölgeye ayıran yeni teşvik paketi çerçevesinde Hazine Müsteşarlığı, tarafından Temmuz ayında yayınlanan “Bölge Bazında Desteklenecek Sektörler Taslağında prefabrik yapı elemanları alanında da dört ayrı bölgeden 39 ile teşvik uygulanacağı belirtildi. 21’i üçüncü bölgede olmak üzere toplam 39 ili kapsayan prefabrik yapı elemanları alanında yapılacak desteklerin sektörü ne denli rahatlatacağı ise şimdiden merakla bekleniyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Prefabrik Birliği Genel Sekreteri Bülent Tokman, 2008 yılının ilk üç aylık dönemine göre, üretim düşüşünün yüzde 43 olduğunu belirterek; 2009 yılında üst yapı elemanlarında yüzde 47, altyapı elemanlarında yüzde 40, çevre düzeni elemanlarında ise yüzde 49’luk bir düşüş yaşandığını vurguladı. Türkiye Prefabrik Birilği olarak, depreme dayanıklı yeni bağlantılar gerçekleştirmek amacıyla AB tarafından fonlanan uluslararası bir projede yer aldıklarını belirten ,Bulent Tokman hem bu projeye verilecek katkıların hem de projeden elde edilecek sonuçların sektör için oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

prefabrik ev

Prefabrike hazır yapılar amacına göre geniş ve uzunlukları değişken, istenilen her türlü yerleşim alanına uygulanabilecek şekilde çevre koşulları da dikkate alınarak, iç tesisatları hazır şekilde imal edilmektedir. Prefabrike evler, ses-ısı izolasyonu, yangın ve depreme dayanıklılığı bakımından uluslararası standart ölçülerinde hazırlanır. İsteğe göre değişik seçenekli malzemeler de kullanılır. Özel temel gerekmeden vinç ihtiyacı olmaksızın çevreyi kirletmeden monte edilir. Depreme karşı dayanıklı, pratik ve kullanım alanı daha fonksiyonel olan prefabrike evler, tek katlı, iki katlı, cumbalı-cumbasız alternatifleri ve dilediğiniz dekoratif unsurlarla üretilebilir.

TEMEL YAPİM İŞLEMLERİ

1- Temel kazı işleri tamamlandıktan sonra stabilize dolgu ile iyileştirmesi yapıldıktan sonra, grobeton dökülecek ve temel projesine göre beton ve kalıp işleri yapılacaktır.

PREFABRİK YAPI OLUŞUMU

prefabrik yapılar şartname ekinde bulunan bina planlarına uygun olarak üretilecektir. Paneller şantiye sahasına uygun şekilde nakledilecek ve uygun şekilde istiflenecektir. Binanın çatısız yüksekliği 2.500 CM olacaktır. Prefabrike yapılar kullanım amacına göre genişlik ve uzunlukları 125 cm’nin katları olacak şekilde istenilen her türlü yerleşim planına uygulanacaktır. Bütün prefabrike yapılar 4 değişik panelin modülasyonundan meydana gelecektir. Dolu duvar paneli, pencereli duvar paneli, vasistaslı duvar paneli ve kapılı duvar panelinden imal edilen binaların en ağır parçası 135 olmalıdır. Yapılar birden fazla kurulum ve demontaja uygun olacak şekilde dizayn edilecektir. Kullanılan tüm malzemeler belgeli olacaktır.

TEKNİK VERİLER

2- KULLANILACAK YÜRÜRLÜLÜKTEKİ STANDARTLAR:

DİZAYN STATİK İÇİN; EUROCODE 3, TS 498, TS 7046, TS 648, TS 11372, Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik, PANEL KARKASLARI, MAKAS, AŞIK ÇELİK KONSTRÜKSİYON İÇİN; Malzeme ( Kalite S 350GD+Z, St 52), Erdemir kalite no 1335, Standart DIN EN 10147-00, çinko kaplanarak galvanize edilmiş yapı çeliği, Üretim: TS EN 10162 standardına uygun JIT üretim sistemine uygun rollformer makinesinden çekilmiş galvaniz C / U kesitli cold formed profil 0,80-2,00 mm şaç kalınlığı ve 40-300 mm web genişliği. Birleşim elemanları; Clinch somunu, galvaniz kaplamalı cıvata, somun DIN 960-961, DIN 935-F 8,8; Isı Yalıtımı TS 825 kullanılacaktır.

3- İÇ VE DIŞ DUVARLAR:

Duvarların dış yüzü 8 x 1250 x 3000 mm + 500 mm çimento yonga levha, iç yüzü 8 x 1250 x 2500/3000 mm çimento yonga levha olacaktır. DIN 4102-2 A2 sınıf olacaktır. Yalıtım malzemesi olarak 84 mm kalınlığında polistren köpük (EPS) 16 Kg/m³ B1 sınıfı kullanılacaktır. Panel karkası olarak 84 x 50 x 1,20 mm rollformer makinesinden çekilmiş yüksek standartta galvaniz C / U kesitli cold formed profil ( Statik hesaplamalar ve konstrüksiyonun gereğine göre 0,80 – 2,00 mm arasında değişecektir.) Duvar kalınlığı asgari 100 mm olacaktır.

4- DUVAR BİLEŞENLERİ:

Bina duvar bileşenleri cıvata klinç – soket bağlantılı olup, duvar bileşimlerinde sızdırmazlık için ve ısı oluşumunu engellemek amacı ile ısı köprüsü yastığı için PVC H profilleri kullanılacaktır. Kenar omegası / z, pano üstü omega / z, alın kenar kaplama malzemesi, makas alın kaplama malzemesi, pencere kör kasaları, saçak altı kaplama malzemesi PVC olacaktır. (Pas veya terlemeyi önlemek için) Kenar omegası, pano üstü omega, pencere kör kasaları, alın saçı bina statiği ve konstrüksiyona göre galvaniz sacdan üretilecektir.

5- TAŞIYICI SİSTEM:

350 N/ mm² akma mukavemetine sahip ( St 52 ) galvaniz sacdan rollformer makinesinden çekilmiş panel karkası ve aşıklar ile çaprazlardan oluşacaktır. Statik hesaplamalar neticesinde gerektiğinde profil et kalınlığı ve genişliği değiştirilecek veya kolon takviyesi yapılarak sistem rijit duruma getirilecektir.

6- DÖŞEME KAPLAMALARI:

Döşemede mahallerde belirtilen kaplama malzemeleri kullanılacaktır. Kaplamalar altına şap uygulaması yapılacaktır. Islak hacimlerde su izolasyonu uygulaması yapılacaktır.

7- TAVAN KAPLAMASI:

Tavan kaplaması olarak asgari 6 mm çimentolu yonga levha DIN 4102-2 A2 sınıfı levha kullanılacaktır. Tavan yalıtımı asgari 80 mm şilte camyünü kullanılarak sağlanacaktır.

9- TAVAN BİLEŞİMLERİ:

Asgari 12 mm Alçıpan levha tavan malzemesi, galvaniz sacdan omega, ve metal takviyeli ALEMİNYUM T profil ( Pas ve terlemeyi önlemek için ) birleşim elemanları kullanılarak birleştirilecektir.

10- ÇATI :

ONDÜLÜNE veya 27 x 200 mm hadve derinlikli 0,45 mm kalınlığında boyasız galvaniz trapez sac ( Saçak altı ve mahya altında yalıtım için siyah sünger kullanılacaktır.) Makas; 125 cm ara ile çelik makas, Aşık; 50 x 50 x 1 mm rollformer makinesinden çekilmiş yüksek standartta galvaniz sacdan üretilmiş C kesitli cold formed profil ( sac kalınlığı statik hesaplamalar ve konstrüksiyonun gereğine göre 0,80-2,00 mm arasında değişecektir.) kullanılarak sistem kurulacaktır.

11- KAPILAR: EV dış kapi ölçüleri 90-2000 ÇELİK KAPİ , iç kapıların dış ölçüleri 815 / 1970 mm MDF-LAM Pres kapı ( ahşap karkaslı kraft dolgulu ), kanat kalınlığı 42 mm kanatları çift taraflı MDF-LAM kaplı olacaktır. Kapı kilitleri silindirik kilit, sarı veya gri renkli metal kapı kolu olacaktır.

12- PENCERELER:

PVC esaslı kasa; 830 / 1100 mm ebatlarında PVC, kollar; PVC olacaktır. Vasistaslar 830 / 400 mm ebatlarında PVC olacaktır. Pencere camları 4 + 9 + 4 mm çift cam olacaktır. Islak mahal camları buzlu cam olacaktır.

13- DUVARLAR:

Dış yüzeylerde 2 kat silikonlu dış cephe boyası yapılacaktır. İç yüzeylerde 2 kat plastik esaslı iç cephe boyası, projedeki bazı odalar pencere alt kotuna kadar silinebilir yağlı boyalı olacaktır. Islak hacimlerde fileli, yapıştırıcılı seramik duvar kaplaması yapılacaktır. Galvaniz dışındaki metal aksamlar 1 kat rapit astar üzeri 2 kat yağlı boya yapılmaktadır

UNUTULMAMALIDIR Kİ TEKNİK VERİLER VE MALZEME DETAYLARI FİYATLARI ÖNEMLİ ÖLCÜDE BELİRLEYEN EN ÖNEMLİ ETKENDİR . ENDER SUNAR